Utställningssidan

På nyhetssidan finns våra hundars utställningsresultat!

 

Hundutställningens främsta syfte är att få en avkommebedömning av de hundar som använts i avel. Man får då en uppfattning om föräldradjurens avelsvärde och deras förmåga att nedärva sina anlag.

Varje ras har en standard som beskriver rasens exteriör och mentala egenskaper som ska fungera som ett ”facit” till avelsresultatet. Standarden är fastställd av kennelklubben i respektive ras ursprungsland/hemland. En standard kan aldrig ändras såvida ändringen inte kommer från rasens hemland.

En av domarens uppgifter är att ge utställandet ett kynologiskt värde (av grekiskans kynos=hund.logos=lära.Kundskapen om tamhunden, dess härkomst, utveckling, rashistoria, anatomi, fysiologi, etologi mm). När en domare bedömer en hund så är det en avkommebedömning: båda föräldradjurens avelsvärde bedöms. Den premierade hundens eget avelsvärde kan bedömas först när dess avkomma kommer för bedömning. Av en domare krävs ett stort kynologiskt kunnande och praktisk erfarenhet.

Som uppfödare är det ett måste att ställa ut sina hundar för att se till att man ligger så nära idealet som möjligt och att hitta lämpliga kombinationer för den fortsatta aveln. Det är ett stort ansvar att förvalta och utveckla det som tidigare generationers uppfödare byggt upp.

Vill du veta hur det kan gå till en utställningsdag så ta dig en sväng på en mycket bra sida. Klicka på länken nedan:  

Så går det till på hundutställning

 

HUNDUTSTÄLLNING

Regler och bedömningsgång i sammandrag

Utställningsvärldens nya utmaningar - utvärdering av SKKs enkät!

Vill man ställa ut sin hund rekommenderas en kurs för Gerard O'Shea

och "ringträning" via SKK och Cocker Spanielklubbens lokalavdelningar

ORDLISTA Hundens kroppsdelar på olika språk

Här finns snabb uppdatering av utställningsprogrammet under "Kalender"!!!

=

Utställningskalender 2016

För närmare information om utställning - klicka på arrangörens länk!
(anmälningstid brukar utgå ca 1 månad före utställningens datum)

SÖK MÅNAD: januari | februari | mars | april | maj | juni | juli | augusti | septemberoktober | november |december

 = uppdaterat

DATUM ORT ARRANGÖR DOMARE
JANUARI  - till sidans topp    
tor 7  Göteborg Int. Västra Kennelklubben Arne Foss, Norge

fre 8

Göteborg Int. 
Cruftskval. 2017
Västra Kennelklubben Joakim Ohlsson
lör 23 Kumla SSRK Bergslagen Caroline Lundqvist
FEBRUARI till sidans topp    
lör 6 Mjölby SSRK Östergötland Lena Rollmar
MARS till sidans topp    
sön 6 Moheda SSRK Småland Jan-Erik Ek
fre 11 Birmingham, England CRUFTS Hanar: Mrs B Critchley
Tikar: Mrs E Thomas
sön 13 Strängnäs Int. Södermanlands Kennelklubb  Åsa Andersson
sön 20 Högbo SSRK Gävleborg Ola Eriksson
sön 20 Malmö Int. Sydskånska Kennelklubben  Brian Moran, Irland
APRIL till sidans topp    
lör 9 Sundsvall Västernorrlands Kennelklubb  Johan Andersson
lör 9 Kungsbacka SSRK Västra Patric Ragnarsson
sön 10 Kungsbacka SSRK Västra Frank H Whyte  (GB)
lör 16 Boden SSRK Norrbotten Christina Daniels
sön 17 Ängevi SSRK Värmland Gunilla Skallman
sön 24 Västerås Västmanlands Kennelklubb Marianne Holmli Norge
MAJ till sidans topp    
lör 7 Lidköping Int. Skaraborgs Kennelklubb  Siv Sandö Norge
14 Bjurholm Västerbottens avdelning Towe Reijto
lör 14 Visby SSRK Gotland Christina Daniels
sön 15 Visby SSRK Gotland Jana Janek (Slovakien)
sön 15 Skellefteå SSRK Västerbotten Börje Johansson
lör 21 Ulriksdal SSRK Östra Mario Marques Portugal
lör 21 Östersund SSRK Jämtland/Härjedalen Ann Carlström
sön 22 Hässleholm Int. Nordskånska Kennelklubben  Kari Haave (NO)
lör 28 Vendel Upplands avdelning Domare: Frida Ankerson, kennel Perchwater
lör 28 Hasslarp SSRK Södra Monica Blaha (AT)
sön 29 Hasslarp SSRK Södra Axel Komorowski (DE)
sön 29 Österbybruk Int. Uppsala Läns Kennelklubb  Christina Daniels
sön 29 Piteå Södra Norrbottens Kennelklubb  Tuula Pratt, Finland 
JUNI till sidans topp    
lör 4 Norrköping Östergötlands Kennelklubb Karl-Erik Johansson
lör 4 Örnsköldsvik SSRK Västernorrland Harto Stockmari
sön 5 Härnösand SSRK Västernorrland Anki Johansson
sön 12 Vänersborg Int. Norra Älvsborgs Kennelklubb  Cindy Pettersson
lör 18 Leksand Int. Dalarnas Kennelklubb  Cathy Delmar Irland
sön 19 Vännäs Västerbottens Kennelklubb  Patric Ragnarsson
sön 19 Gränna SSRK Småland Karin Linde Klerholm
28 Gällivare Int Norra Norrbottens Kennelklubb  Dimitrios Antonopoulus
JULI till sidans topp    
lör 2 Borås inoff Västras avdelning Gill Pearce- Gudger - Kennel Pearkim, England
sön 3 Borås Södra Älvsborgs Kennelklubb  Richard Powell USA
fre 8 Tvååker Int. Hallands Kennelklubb  Jose Ramon Guillamon Gascunana Spanien
lör 9 Tvååker Hallands Kennelklubb Tineke Pillement Heijden Holland
lör 9 Alfta Int. Hälsinglands Kennelklubb Arja Koskelo Finland
lör 9 Sunne SSRK Värmland Patric Ragnarsson
sön 17 Mjölby inoff Östergötlands avdelning Anne Gunnarsson, kennel Wavecatcher
sön 17 Piteå Int. Södra Norrbottens Kennelklubb Philippe Fortemps, Belgien
sön 17 Högbo SSRK Gävleborg Lene Johansen
sön 24 Köping Int. Västmanlands Kennelklubb  Yochai Barak Lifac Israel
lör 30 Ransäter Int. Värmlands Kennelklubb  Nina Karlsdotter
sön 31 Inoff utuställning Sydväst avdelning Domare: Dusko Piljevic, Gallinagos Kennel, Serbien
AUGUSTI till sidans topp    
lör 6 Visby Gotlands Kennelklubb Joo-Dee Tarr Sydafrika
sön 7 Visby Int. Gotlands Kennelklubb Vitor Viega Portugal
sön 7 Östersund Int. Jämtland/Härjedalens Kennelklubb Karin Linde Klerholm
lör 13 Överkalix Norra Norrbottens Kennelklubb  Svein Bjarne Helgesen Norge
lör 13 Askersund Int. Örebro läns kennelklubb  
sön 14 Ronneby Blekinge Kennelklubb 
Jetta Tschokkinen Finland

sön 14 Örebro SSRK Bergslagen  
lör 20 Norrköping Int. Östergötlands Kennelklubb   
lör 20 Uddevalla SSRK Västra  
sön 21 Eskilstuna Södermanlands Kennelklubb   
sön 28 Ljungskile Västra Kennelklubben  
SEPTEMBER till sidans topp    
sön 3 Öland Småland/Ölands Kennelklubb   
sön 4 Umeå SSRK Västerbotten  
sön 4 Sandviken Int. Gästriklands KK   
lör 10 Sofiero Int. Sydskånska Kennelklubben   
sön 11 Gimo Uppsala Läns Kennelklubb   
OKTOBER till sidans topp    
lör 1 Västerås Cockerklubbens Club Show 2016  Hanar: Mr David Todd, kennel Chataway 
Tikar: Mrs Sally Ellison, kennel Withiflor
sön 2 Rosengårds ridhus Salem Stockholms avdelning Hans Almgren
sön 9 Jälla Upplands avdelning  
lör 15 Sundsvall Int. Västernorrlands Kennelklubb   
lör 29 Boden SSRK Norrbotten  
lör 29 Mjölby SSRK Östergötland  
NOVEMBER till sidans topp    
lör 5 Växjö Int. Småland/Ölands Kennelklubb   
lör 12 Åstorp SSRK Södra  
sön 13 Smedjebacken SSRK Dalarna  
lör 19 Åre SSRK Jämtland/Härjedalen  
sön 20 Åre SSRK Jämtland/Härjedalen  
DECEMBER till sidans topp    
fre 2 Älvsjö Int Stockholms Kennelklubb  
lör 3 Älvsjö Int. Svensk vinnare-16
Cruftskval. 2017
Stockholms Kennelklubb  

Reservation för eventuella ändringar

 

Utställningsprogram för cocker spaniel 2015

SKK, SSRK & Cockerklubbens utställningar

- se nya uppdateringar på Cocker Spanielklubbens hemsida under "Aktiviteter"!

För närmare information om utställning - klicka på arrangörens länk!
(anmälningstid brukar utgå ca 1 månad före utställningens datum

SÖK MÅNAD: januari | februari | mars | april | maj | juni | juli | augusti | septemberoktober | november | december

DATUM ORT ARRANGÖR DOMARE
JANUARI  - till sidans topp    
lör 3  Göteborg Int. Västra Kennelklubben Göran Bodegård

sön 4

Göteborg Int. 
Cruftskval. 2016
Västra Kennelklubben Åge Gjetnes (NO)
lör 24 Kumla SSRK Bergslagen Tord Lundborg
FEBRUARI till sidans topp    
lör 7  Mjölby SSRK Östergötland Sara Nordin
MARS till sidans topp    
tors 5 Birmingham, England CRUFTS Hanar: Paul Young
Tikar: Mike Masters
lör 7 Piteå SSRK Norrbotten Ann Carlström
sön 8 Moheda SSRK Småland Kjell Svensson
sön 15 Strängnäs Int. Södermanlands Kennelklubb  Cindy Pettersson
sön 22 Högbo SSRK Gävleborg Marjo Jakkola (FIN)
lör 28 Malmö Int. Sydskånska Kennelklubben  Kosta Gligorevski (MK)
APRIL till sidans topp    
lör 4 Stockholm Int. SE V-15 Stockholms Kennelklubb Petra Junehall
lör 11 Kungsbacka SSRK Västra Jan Roger Sauge (NO)
sön 12 Kungsbacka SSRK Västra Bertil Lundgren
sön 19 Forshaga SSRK Värmland Johan Andersson
sön 26 Västerås Västmanlands Kennelklubb Helene Björkman
MAJ till sidans topp    
lör 2 Lidköping Int. Skaraborgs Kennelklubb  Gordon Haran (GB)
lör 9 Visby SSRK Gotland Patricia Alsina (AR)
sön 10 Visby SSRK Gotland Martin Johansson
tors 14 Bjurholm, inoff. alla raser Västerbottens Cockeravdelning Virpi Montonen, kennel Ishbahan
lör 16 Skellefteå SSRK Västerbotten  
lör 16 Ulriksdal SSRK Östra  
lör 16 Hässleholm Int. Nordskånska Kennelklubben   
sön 17 Piteå Södra Norrbottens Kennelklubb   
sön 17 Nygård, inoff. Västras Cockeravdelning Sheila Ewan, kennel Craigdean
lör 24 Ås, Östersund SSRK Jämtland/Härjedalen Ewa Nielsen 
lör 30 Österbybruk Int. Uppsala Läns Kennelklubb  Börje Johansson
lör 30 Hasslarp SSRK Södra Petra Bannach (DE) 
sön 31 Hasslarp SSRK Södra Anne Berit Waskaas (NO) 
sön 31 Vendel, inoff. Upplands Cockeravdelning Ulla-Stina Eriksson, kennel Usemade
JUNI till sidans topp    
lör 6 Norrköping Östergötlands Kennelklubb  
lör 6 Sundsvall SSRK Västernorrland Patric Ragnarsson 
sön 7 Härnösand SSRK Västernorrland Petr Studenik (CZ) 
sön 7 Vänersborg Norra Älvsborgs Kennelklubb  Sara Nordin
lör 13 Avesta Dalarnas Kennelklubb   
sön 14 Vännäs Västerbottens Kennelklubb   
sön 14 Högbo SSRK Gävleborg  
sön 14 Öland SSRK Småland  
lör 27 Gällivare Int. Norra Norrbottens Kennelklubb  Rita Reyniers (BE)
sön 28 Borås Södra Älvsborgs Kennelklubb   
JULI till sidans topp    
lör 4 Alfta Hälsinglands Kennelklubb  
lör 4 Sunne SSRK Värmland  
sön 5 Piteå Int. Södra Norrbottens Kennelklubb  
fre 10 Tvååker Int. Hallands Kennelklubb  Pluis Davern (USA) 
lör 11 Tvååker Hallands Kennelklubb Ewa Nielsen 
sön 19 Köping Int. Västmanlands Kennelklubb   
lör 25 Örnsköldsvik SSRK Västernorrland Helle Dan (DK) 
lör 25  Landskrona Inoff. Sydväst Cockeravdelning  
sön 26 Ransäter Int. Värmlands Kennelklubb  Hans Boelars (NL)
AUGUSTI till sidans topp    
sön 2 Östersund Int. Jämtland/Härjedalens Kennelklubb  
sön 2 Örebro SSRK Bergslagen  
sön 9 Ronneby Int. Blekinge Kennelklubb   
lör 15 Norrköping Int. Östergötlands Kennelklubb   
sön 16 Eskilstuna Södermanlands Kennelklubb   
lör 22 Överkalix Norra Norrbottens Kennelklubb  Cindy Pettersson 
lör 22 Gustavsberg SSRK Västra  
sön 23 Ljungskile Västra Kennelklubben  
sön 23 Solvalla Stockholms Kennelklubb  
lör 29 Visby Gotlands Kennelklubb  
sön 30 Visby Int. Gotlands Kennelklubb  
sön 30 Vännäs SSRK Västerbotten  
SEPTEMBER till sidans topp    
sön 6 Öland Småland/Ölands Kennelklubb  Birthe Scheel (DK) 
lör 12 Sofiero Sydskånska Kennelklubben   
sön 13 Högbo Int. Gästriklands KK   
OKTOBER till sidans topp    
lör 3 Västerås Cockerklubbens Club Show 2015  Angela & Linda McLaren (GB)
sön 11 Sundsvall Int. Västernorrlands Kennelklubb   
lör 24 Mjölby SSRK Östergötland  
NOVEMBER till sidans topp    
sön 1 Växjö Int. Småland/Ölands Kennelklubb   
lör 7 Åstorp SSRK Södra  
sön 8 Rättvik SSRK Dalarna  
lör 14 Boden SSRK Norrbotten Ola Eriksson
lör 21 Åre SSRK Jämtland/Härjedalen  
sön 22 Åre SSRK Jämtland/Härjedalen Karl-Erik Johansson
DECEMBER till sidans topp    
13  Älvsjö Int. NORDV-15
Cruftskval. 2016
Stockholms Kennelklubb

 

Utställningsprogram för cocker spaniel 2014

SKK, SSRK & Cockerklubbens utställningar

- se nya uppdateringar på Cocker Spanielklubbens hemsida under "Aktiviteter"!

För närmare information om utställning - klicka på arrangörens länk!
(anmälningstid brukar utgå ca 1 månad före utställningens datum


SÖK MÅNAD: januari | februari | mars | april | maj | juni | juli | augusti | septemberoktober | november | december

DATUM ORT ARRANGÖR DOMARE
JANUARI  till sidans topp    
Göteborg Int. Västra Kennelklubben Zeferino Silva (PT)

6 måndag

Göteborg Int. 
Cruftskval 2015
Västra Kennelklubben Benny Blid von Schedvin
25 Kumla SSRK Bergslagen Kari Haave (NO)
FEBRUARI till sidans topp    
Mjölby SSRK Östergötland Fredrik Norgren
MARS till sidans topp    
2 Moheda SSRK Småland Inga Bonnez (DK)
8 Piteå SSRK Norrbotten Lisbeth Liljekvist
9 Birmingham, England CRUFTS Hanar: Sandy Platt
Tikar: Wilma Reid
9 Strängnäs Int. Södermanlands Kennelklubb

Karl-Erik Johansson

16 Sandviken SSRK Gävleborg Börje Johansson
23 Malmö Int. Sydskånska Kennelklubben Niksa Lemo (HR)
APRIL till sidans topp    
5 Kungsbacka SSRK Västra Hanar & BIR: Paul Carpenter (GB)
Tikar: Catherine Mason (GB)
5 Kungsbacka SSRK Västra Hanar & BIR: Catherine Mason (GB)
Tikar: Paul Carpenter (GB)
13 Sundsvall Västernorrlands Kennelklubb Rajic Branislav (SI)
19 Kista Int. Stockholms Kennelklubb Siv Jernhake
21 Forshaga  SSRK Värmland

Karin Brostam Berglund

27 Västerås Wästmanlands Kennelklubb Claudio de Giuliani (IT)
MAJ till sidans topp    
10 Visby SSRK Gotland Karin Linde-Klerholm
11 Visby SSRK Gotland Börje Johansson
11 Lidköping Skaraborgs Kennelklubb

Aase Jakobsen (NO) 

17 Skellefteå SSRK Västerbotten Sara Nordin
17 Ulriksdal SSRK Östra Stig Arne Kjellevold (NO)
17 Hässleholm Nordskånska Kennelklubben Simon Mills (AU)
18 Piteå Södra Norrbottens Kennelklubb Anne Livö Buvik (NO)
18 Vendel inoff. Uppsalaavdelningen Christine Dierolf, Tiwa's (D)
18 Nygård inoff. Västra avdelningen Louise Wilding, Jayzander (UK)
24 Österbybruk Int. Uppsala Läns Kennelklubb   Bertil Lundgren
25 Frösön SSRK Jämtland/Härjedalen Karin Linde-Klerholm
29

Bjurholm inoff.

Västerbottensavdelningen Patric Ragnarson
29 Hasslarp SSRK Södra Jan Roger Sauge (NO)
30 Hasslarp SSRK Södra Mikael Tranholm (DK)
31 Norrköping Östergötlands Kennelklubb Birgitta Svarstad
JUNI till sidans topp    
6 fredag Örnsköldsvik SSRK Västernorrland Jan Roger Sauge (NO)
7 Sundsvall SSRK Västernorrland Jan Herngren
8 Vänersborg Int. Norra Älvsborgs Kennelklubb

Nils Molin

14  Avesta Int. Dalarnas Kennelklubb Jan Roger Sauge (NO)
15 Gränna SSRK Småland Vibe Borregard Madsen (DK)
15 Sandviken SSRK Gävleborg Johan Andersson
15 Vännäs Int. Västerbottens Kennelklubb George Schogol (GE)
28 Gällivare Int. Norra Norrbottens Kennelklubb Dimitris Antonopoulos
29 Borås Södra Älvsborgs Kennelklubb Per Iversen (NO)
JULI till sidans topp    
5 Sunne SSRK Värmland Vidar Grundetjern (NO)
5 Ronneby Int. Blekinge Kennelklubb Rune Fagerström (FIN)
6 Piteå Int. Södra Norrbottens Kennelklubb Maria Dekaristou (GR)
11 fredag Tvååker Int. Hallands Kennelklubb Penny Williams (GB)
12 Tvååker  Hallands Kennelklubb Joakim Ohlsson
13 Alfta Hälsinglands Kennelklubb Bente Bjerkaas (NO)
19 Köping Int. Wästmanlands Kennelklubb Attila Czeglédi (HU)
20 Askersund Int. Örebro Läns Kennelklubb Benny Blid von Schedvin
26 Ransäter Int. Värmlands Kennelklubb Theres Johansson
27 Bjuv Inoff. Sydvästra avdelningen Ingrid Olsson, Brightwood
AUGUSTI till sidans topp    
1 fredag Jönköping Int. Småland/Öland KK  Petra Junehall
2 Jönköping Int. Småland/Öland KK  Eva Liljeqvist Borg
3 Jönköping Int. Småland/Öland KK  Karin Linde-Klerholm
3 Svenstavik Jämtland/Härjedalens Kennelklubb Sara Nordin
8 Helsinki Int. FIN WW DOG SHOW Hanar/BIR: Arja Koskelo (FIN)
Tikar: Frank Kane (GB)
10  Mjölby inoff. Östergötlandsavdelningen Monica Forsander, Manaca's
16 Norrköping Int. Östergötlands Kennelklubb Sara Nordin
17 Eskilstuna Södermanlands Kennelklubb Joo Schepers (NL)
23 Överkalix Norra Norrbottens Kennelklubb Agnes Kertes Ganami (IL)
23   Backamo Västra Kennelklubben Liz-Beth C Liljeqvist Domarändring
30 Visby Gotlands Kennelklubb Jan Herngren
31 Visby Int. Gotlands Kennelklubb Ricky Lochs-Romans (NL)
31 Gustavsberg SSRK Västra Ewa Nielsen
       
SEPTEMBER till sidans topp    
6 Högbo Int. Gästriklands Kennelklubb Sara Nordin
7 Vännäs SSRK Västerbotten Henric Fryckstrand
7 Sätra Brunn SSRK Bergslagen Anne Livö Buvik (NO)
7 Asarum inoff.  Sydöstra avdelningen Janice Beever (GB)
13 Gimo Int. Uppsala Läns Kennelklubb Dan Ericsson
14 Eslöv Int. Sydskånska Kennelklubben Arja Koskelo (FIN)
   

 

 
       
OKTOBER till sidans topp    
5  inoff. Stockholmsavdelningen Petra Junehall, Dragongårdens
11 Västerås CLUB SHOW 2014 Hanar: Lin Parker (GB)
Tikar: Moira Forfar (GB)  
12 Sundsvall Int. Västernorrlands Kennelklubb Per-Harald Nymark (NO)
25 Boden SSRK Norrbotten Hans Almgren
25 Mjölby SSRK Östergötland Liz-Beth C Liljeqvist
NOVEMBER till sidans topp    
2 Växjö Int. Småland/Ölands Kennelklubb Dimitris Antonopoulos
8 Åstorp SSRK Södra Ola Eriksson
9 Rättvik SSRK Dalarna Jens Karlsson
22 Åre SSRK Jämtland/Härjedalen Börje Johansson
23 Åre SSRK Jämtland/Härjedalen Theres Johansson
DECEMBER till sidans topp    
13  Älvsjö Int. SE V-14 
Cruftskval 2015
Stockholms Kennelklubb Vuxna & BIR: Val Blore (GB) 
Junior & Veteran: Denise Barney (GB)

entuella ändringar

Utställningsprogram för cocker spaniel 2013

DATUM ORT ARRANGÖR DOMARE
      
JANUARI 
-
 till sidans topp
     
3 torsdag Göteborg Int. Västra Kennelklubben Mia Sandgren

4 fredag

Göteborg Int. 
Cruftskvalificerad 2014
Västra Kennelklubben Matti Tuominen (FIN)
26 Kumla SSRK Bergslagen

Mikael Tranholm (DK)

FEBRUARI  
- till sidans topp 
     
Mjölby SSRK Östergötland Ann-Christin Johansson
MARS   
-
 till sidans topp
     
2 Piteå SSRK Norrbotten Fredrik Norgren
3 Moheda SSRK Småland

Johan Andersson

  Birmingham, England Crufts Ms J Darby (GB) hanar
Mr D Telford (GB) tikar
10 Strängnäs Int. Södermanlands Kennelklubb Hans Almgren
17 Högbo SSRK Gävleborg Arja Koskelo (FIN)
23 Malmö Int. Sydskånska Kennelklubben Helle Dan (DK)
29 fredag Kista Int. Stockholms Kennelklubb Hans Lehtinen (FIN)
APRIL   
-
 till sidans topp
     
6 Kungsbacka  SSRK Västra Anne Buvik (N)
7 Kungsbacka  SSRK Västra Vibe Börregaard-Madsen (DK)
21 Forshaga  SSRK Värmland Per Andersen
28 Västerås Wästmanlands Kennelklubb  
MAJ   
-
 till sidans topp
     
11 Visby SSRK Gotland

Theres Johansson

12 Visby SSRK Gotland Lena Rollmar
12 Lidköping Skaraborgs Kennelklubb  
18 Skellefteå SSRK Västerbotten  
18 Ulriksdal SSRK Östra  
18 Hässleholm Nordskånska Kennelklubben  
19 Piteå Södra Norrbottens Kennelklubb  
19 Östersund Jämtland-Härjedalens Kennelklubb  
19 Vendel Inoff. Uppsala Läns Cockerklubb Karin Linde-Klerholm
19 Nödinge Inoff. Västra Cockerklubben Louise Wilding (GB) kennel Jayzander
25 Österbybruk Int. Uppsala Läns Kennelklubb    
25 Hasslarp SSRK Södra  
26 Hasslarp SSRK Södra  
JUNI   
-
 till sidans topp
     
1 Norrköping Östergötlands Kennelklubb  
8 Örnsköldsvik SSRK Västernorrland  
9 Härnösand SSRK Västernorrland  
9 Vänersborg Int. Norra Älvsborgs Kennelklubb  
15  Avesta Dalarnas Kennelklubb  
16 Gränna SSRK Småland

 

16 Högbo SSRK Gävleborg Fran Glendenning (UK)
16 Vännäs Int. Västerbottens Kennelklubb

 

29 Gällivare Int. Norra Norrbottens Kennelklubb  
30 Borås Södra Älvsborgs Kennelklubb  
JULI   
-
 till sidans topp
     
6 Rottneros SSRK Värmland Lena Rollmar
7 Alfta Hälsinglands Kennelklubb
7 Piteå Int. Södra Norrbottens Kennelklubb  
12 fredag Tvååker Int. Hallands Kennelklubb Ruth Thomson (AU) 
13 Tvååker  Hallands Kennelklubb Pam Blay (GB) 
13 Boden SSRK Norrbotten

Inställd

20 Köping Int. Wästmanlands Kennelklubb  
27 Bjuv Inoff. Cocker Sydväst Börje Johansson
28 Ransäter Int. Värmlands Kennelklubb  
AUGUSTI   
-
 till sidans topp
     
4 Svenstavik Int. Jämtland-Härjedalens Kennelklubb  
10 Askersund  Örebro Läns Kennelklubb  
11 Ronneby Int. Blekinge Kennelklubb  
17 Överkalix Norra Norrbottens Kennelklubb  
17 Norrköping Int. Östergötlands Kennelklubb  
18 Eskilstuna Int. Södermanlands Kennelklubb  
24 Gustavsberg SSRK Västra  
24 Visby Int. Gotlands Kennelklubb  
25 Visby Int. Gotlands Kennelklubb  
25   Ljungskile Västra Kennelklubben  
31 Västerås SSRK Bergslagen

Tiina Illukka (FIN)

SEPTEMBER   
-
 till sidans topp
     
1 Vännäs SSRK Västerbotten  
1 Stockholm Stockholms Kennelklubb  
7 Högbo Int. Gästriklands Kennelklubb  
8 Öland Småland-Ölands Kennelklubb  
14 Sofiero Int. Sydskånska Kennelklubben  
15 Gimo Int. Uppsala Läns Kennelklubb  
22 Smedjebacken

SSRK Dalarna

 
22 Asarum Cocker Sydost  
       
OKTOBER   
-
 till sidans topp
     
6 Viksberg Stockholms Cockerklubb Helene Björkman
13 Sundsvall Int. Västernorrlands Kennelklubb  
19 Västerås CLUB SHOW

 

26 Mjölby SSRK Östergötland  
26 Boden SSRK Norrbotten  
NOVEMBER   
-
 till sidans topp
     
3 Växjö Int. Småland/Ölands Kennelklubb  
9 Åstorp SSRK Södra  
23 Frösön SSRK Jämtland/Härjedalen  
24 Frösön SSRK Jämtland/Härjedalen  
DECEMBER   
-
 till sidans topp
     
Älvsjö Int. SE V-13 
Cruftskvalificerad 2014
Stockholms Kennelklubb  

Utställningsprogram 2012

för SKK, SSRK & Cockerklubbens utställningar


För närmare information om utställning - klicka på arrangörens länk!
(anmälningstid brukar utgå ca 1 månad före utställningens datum)

SÖK MÅNAD: januari | februari | mars | april | maj | juni | juli | augusti | septemberoktober | november | december

uppdaterat = 

DATUM ORT ARRANGÖR DOMARE
      
JANUARI 
-
 till sidans topp
     
5 torsdag Göteborg Int. Västra Kennelklubben Börje Johansson

6 fredag

Göteborg Int. Västra Kennelklubben Ivan Vasiljevic (SRB)
21  Västerås SSRK Bergslagen Karin Brostam-Berglund
FEBRUARI  
- till sidans topp 
     
11  Mjölby SSRK Östergötland Theres Johansson
MARS   
-
 till sidans topp
     

Piteå

SSRK Norrbotten

Ola Eriksson

4 Moheda SSRK Småland

Jan Herngren

9 Birmingham, England Crufts Hanar: A Curry 
Tikar: K Costello (GB)
18 Malmö Int. Sydskånska Kennelklubben Mikael Tranholm (DK)
25 Högbo SSRK Gävleborg

Annika Ulltveit Moe

APRIL   
-
 till sidans topp
     
14 Sätila SSRK Västra Sue Telford, hanar (GB)
Keith Costello, tikar (GB)
15 Sätila SSRK Västra Keith Costello, hanar (GB)
Sue Telford, tikar (GB)
15 Sundsvall Västernorrlands Kennelklubb Antonio Di Lorenzo (IT)
21 Forshaga  SSRK Värmland Martin Johansson
29 Västerås Wästmanlands Kennelklubb Hannele Jokisilta (FIN)
MAJ   
-
 till sidans topp
     
5 Visby SSRK Gotland

Ann-Christin Johansson

6 Visby SSRK Gotland Kerstin Henriksson
6 Lidköping Skaraborgs Kennelklubb Johan Andersson
Vännäs Västerbottens Cockerklubb Patric Ragnarsson
12 Ulriksdal SSRK Östra Marjo Jaakkola (FIN)
13 Skellefteå SSRK Västerbotten Liz-Beth C Liljeqvist
13 Vendel Uppsala Läns Cockerklubb Jane Jarefors, kennel Häljans
19 Hässleholm Nordskånska Kennelklubben Helle Dan Pålsson (DK)
20 Piteå Södra Norrbottens Kennelklubb Leila Kärkes (FIN)
20 Frösön SSRK Jämtland/Härjedalen Tord Lundborg
20 Nödinge Västra Cockerklubben Debbie Grice, kennel Kyna (GB)
26 Österbybruk Int. Uppsala Läns Kennelklubb   Jens Karlsson
26 Hasslarp SSRK Södra Ulrike Linden (DE)
27 Hasslarp SSRK Södra Michael Kristensen (DK)
27 Vallentuna Int. Stockholms Kennelklubb Hans Rosenberg
JUNI   
-
 till sidans topp
     
2 Norrköping Östergötlands Kennelklubb Jan Roger Sauge (NO)
9 Härnösand SSRK Västernorrland Lena Stålhandske
10 Sundsvall SSRK Västernorrland Filip Jonsson
10 Vänersborg Norra Älvsborgs Kennelklubb Patric Ragnarson
16  Avesta Int. Dalarnas Kennelklubb Tiina Illukka (FIN)
16 Skillingaryd Jönköpings Läns Cockerklubb Ola Eriksson, kennel Geltman's
17 Gränna SSRK Småland Sara Nordin
17 Vännäs Västerbottens Kennelklubb

Rui Oliveira (PT)

30 Gällivare Int. Norra Norrbottens Kennelklubb George Schogol (GE)
JULI   
-
 till sidans topp
     
1 Borås Int. Södra Älvsborgs Kennelklubb Henric Fryckstrand
6 fredag Tvååker Int. Hallands Kennelklubb Jan Herngren, hanar
Elaine Thomas, tikar (GB)
7 Tvååker  Hallands Kennelklubb Elaine Thomas, hanar (GB) 
Jan Herngren, tikar
7 Alfta Hälsinglands Kennelklubb Per Kristian Andersen (NO)
7 Rottneros SSRK Värmland Frank Bjerkelund (NO)
8 Boden SSRK Norrbotten

Davern Plius (US)

15 Piteå Int. Södra Norrbottens Kennelklubb Eeva Rautala (FIN)
15 Högbo SSRK Gävleborg Per Iversen (NO)
21 Köping Int. Wästmanlands Kennelklubb Anne Livö Buvik (NO)
28 Ransäter Int. Värmlands Kennelklubb Ann-Christine Johansson
AUGUSTI   
-
 till sidans topp
     
4 Söderköping Östergötlands Cockerklubb  Petra Funke, kennel Winline
4 Överkalix Norra Norrbottens Kennelklubb Sara Nordin
5 Svenstavik Int. Jämtland-Härjedalens Kennelklubb Karin Linde Klerholm
5 Bjuv Cocker Sydväst Helle Dan Pålsson (DK)
11 Askersund  Örebro Läns Kennelklubb Arja Koskela, FIN
12 Ronneby Blekinge Kennelklubb Dianne Gay Bestoff (AU)
12 Södertälje SSRK Östra  
18 Norrköping Int. Östergötlands Kennelklubb Birgitta Svarstad
19 Eskilstuna Int. Södermanlands Kennelklubb Ewa Nielsen
25   Ljungskile Västra Kennelklubben Rune Johansen
25 Visby Int. Gotlands Kennelklubb Mia Sandgren
26 Visby Int.

Gotlands Kennelklubb

Lotte Jörgensen (DK)
26 Gustavsberg SSRK Västra Jessie Borregaard Madsen (DK)
31 Högbo Int. Gästriklands Kennelklubb

Barbara Müller (DE)

SEPTEMBER   
-
 till sidans topp
     
1 Högbo Int. Gästriklands Kennelklubb Hans Van De Berg (NL)
2 Högbo Int. Gästriklands Kennelklubb

Richard Paquette (CA)

2

Vännäs

SSRK Västerbotten Marjo Jaakola (FIN)
8 Gimo Uppsala Läns Kennelklubb Sara Nordin
9 Sofiero Int. Sydskånska Kennelklubben Inga Siil (EE)
9 Västerås SSRK Bergslagen

Jens Karlsson

16 Smedjebacken

SSRK Dalarna

Magdalena Karlsson
16 Asarum Cocker Sydost Maja Horvat (HR)
       
OKTOBER   
-
 till sidans topp
     
6 Västerås CLUB SHOW Gary Nicholas-Steele, kennel Kalrizienne (GB) hanar
Ken Grice, kennel Kyna (GB) tikar
7 Rönninge/Salem Stockholms Cockerklubb Kenneth Edh
14 Sundsvall Int. Västernorrlands Kennelklubb Christian Geelmuyden (NO) 
27 Boden SSRK Norrbotten Mikael Tranholm (DK)
27 Mjölby SSRK Östergötland Lena Rollmar 
NOVEMBER   
-
 till sidans topp
     
2 fredag Växjö Int. Småland/Ölands Kennelklubb Per Kristian Andersen (NO)
10 Åstorp SSRK Södra Stig Arne Kjellevold (NO) 
24 Frösön SSRK Jämtland/Härjedalen Christina Daniels
25 Frösön SSRK Jämtland/Härjedalen Patrik Ragnarsson
DECEMBER   
-
 till sidans topp
     
15  Älvsjö Int. SE V-2012  Stockholms Kennelklubb Gordon Williams, vuxna & BIR (GB) 
Penny Williams, junior & veteran (GB)

Reservation för eventuella ändringar

Inför utställning rekommenderas varmt dessa täcken som kan beställas hos

LS produkter!

Det finns många liknade, men inte lika bra som de här eftersom dessa är gjorda av ett kraftigt dubbelt sidentyg, vilket gär att pälsen blir mycket slät och blank.

SIDENTÄCKE/UTSTÄLLNINGSTÄCKE

Mycket välsytt av kraftig siden med tyngd och av högsta
kvalitet med fantastiskt sidenfoder som gör pälsen
slät och samtidigt härligt glansig. Lång krage i bomull
för optimal topline.
Löstagbara resårer under magen/bröstkorgen för
maximal passform.

Finns till följande raser:

Engelsk Springer Spaniel Tik 250:-
Engelsk Springer Spaniel Hanhund 250:-
Golden-/Flat Coated Retriever En storlek 300:-
Cocker Spaniel Tik 250:-
Cocker Spaniel Hanhund 250:-
Tax, standard En storlek 250:-
Tax, dvärg En storlek 250:-
Cavalier King Charles Spaniel En storlek 250:-

Finns endast i denna vackra purpurlila färg.

Reservation för eventuella ändringar

2011

DATUM ORT ARRANGÖR DOMARE
      
JANUARI 
-
 till sidans topp
     
8   Göteborg Västra Kennelklubben Joo Scheepers (NL)

9  

Göteborg Int. Västra Kennelklubben Claudio de Giuliani (IT)
23  Västerås SSRK Bergslagen Tord Lundborg
FEBRUARI  
- till sidans topp 
     
Mjölby SSRK Östergötland Åke Sjöström
MARS   
-
 till sidans topp
     
Västerås Mälardalens Cockerklubb Loretta Strong, kennel Ladlor (GB) 

Piteå

SSRK Norrbotten

Christian Vantu (RO)

6 Moheda SSRK Småland

Eva Liljekvist-Borg

10 Birmingham, England Crufts

A Hackett (GB) hanar
S Bunting (GB) tikar

19 Malmö Int. Sydskånska Kennelklubben

Zeferino da Silva (P)

27 Högbo SSRK Gävleborg

Karl Eddie Berger (NO)

APRIL   
-
 till sidans topp
     
9 Bohus SSRK Västra Gordon Williams, hanar (GB)
Paul Stanton, hanar 
Geir Flyckt-Pedersen, tikar (GB)
Alex Krasilnikoff, valpar o tikar
10 Bohus SSRK Västra Geir Flyckt-Pedersen, hanar (GB)
Fredrik Norgren, hanar o valpar 
Gordon Williams, hanar (GB)
Börje Johansson, tikar
16  Vännäs Västerbottens Cockerklubb Anders Carlsson, kennel Vitahotellet
16 Västerås Wästmanlands Kennelklubb Liz-Beth Liljeqvist 
24 Forshaga  SSRK Värmland Nils Molin 
MAJ   
-
 till sidans topp
     
7 Visby SSRK Gotland Börge Espeland (NO)
8 Visby SSRK Gotland Jan-Roger Sauge (NO)
8 Lidköping Skaraborgs Kennelklubb Rune Johansen 
14 Ulriksdal SSRK Östra Irene Glenn (GB)
14 Överkalix Norra Norrbottens Kennelklubb Zorica Salijevic
15 Skellefteå SSRK Västerbotten Leni Finne (FIN)
21 Nödinge Västra Cockerklubben Monica Forsander, kennel Manaca's
21 Vendel Uppsala Cockerklubb Kim Bay (DK)
22 Piteå Södra Norrbottens Kennelklubb Maria-Luise Doppelreiter (A)
22 Östersund SSRK Jämtland/Härjedalen Rodi Hübenthal
22 Hässleholm Int. Nordskånska Kennelklubben Sara Nordin  
28 Österbybruk Uppsala Läns Kennelklubb   Karin Linde-Klerholm
28 Hasslarp SSRK Södra Peter Beyersdorf (D) 
29 Hasslarp SSRK Södra Karin Gerhard (D)
29 Vallentuna Int. Stockholms Kennelklubb Monica Dreijer
JUNI   
-
 till sidans topp
     
4 Norrköping Östergötlands Kennelklubb Hans Rosenberg
4 Sundsvall SSRK Västernorrland Zorica Salijevic
5 Örnsköldsvik SSRK Västernorrland Nils Molin
5 Vänersborg Int. Norra Älvsborgs Kennelklubb Rui Oliveira (P)
12 Vännäs Int. Västerbottens Kennelklubb Lena Stålhandske
18 Gällivare Int. Norra Norrbottens Kennelklubb Joyce O'Connor (IRL)
Zeljko Zilnik (HR)
18  Avesta Dalarnas Kennelklubb Cindy Pettersson
18 Skillingaryd Jönköpings Cockerklubb Susanne Berggren, kennel Flashdance
19 Gränna SSRK Småland Leila Kerkäs (FIN)
26 Bjuv Cocker Sydväst Kari Haave
JULI   
-
 till sidans topp
     
2 Rottneros SSRK Värmland Eva Nielsen
3 Rottneros Värmlands Cockerklubb Inställd
3 Borås Södra Älvsborgs Kennelklubb Therese Johansson
8 fredag Paris, Frankrike WW-2011  FCI World Dog Show  
9 Alfta Hälsinglands Kennelklubb Karl Eddie Berger (NO) 
10 Högbo SSRK Gävleborg Stig Arne Kjellvold (NO)
15 fredag Tvååker Int. Hallands Kennelklubb Ann-Christin Johansson 
16 Tvååker  Hallands Kennelklubb Zofia Konderla (PL)
16 Luleå SSRK Norrbotten Christina Daniels
17 Piteå Södra Norrbottens Kennelklubb Rita Reyniers (B)
24 Köping Int. Wästmanlands Kennelklubb Petra Junehall
29 fredag Ransäter Int. Värmlands Kennelklubb Ann Carlström
30 Ransäter Int. Värmlands Kennelklubb Bertil Lundgren
31 Ransäter Int. Värmlands Kennelklubb Vidar Grundetjern
AUGUSTI   
-
 till sidans topp
     
6 Söderköping Östergötlands Cockerklubb Karoline Djerf, kennel Honeywaters
7 Svenstavik Int. Jämtland-Härjedalens Kennelklubb Hannele Jokisilta (FIN)
7 Stockholm  Stockholms Kennelklubb Merja Järnstedt (FIN)
13 Askersund  Örebro Läns Kennelklubb John Stanton (NZ) 
14 Ronneby Int. Blekinge Kennelklubb Ricky Lochs Romans (NL) 
20 Norrköping Int. SV-2011  Östergötlands Kennelklubb Penny Williams (GB)
21 Eskilstuna Int. Södermanlands Kennelklubb Johan Andersson
27   Ljungskile Västra Kennelklubben Einar Paulsen (DK) 
27 Visby Int.

Gotlands Kennelklubb

Viviane De Cuyper-Boesmans (B)
28 Visby Int.

Gotlands Kennelklubb

Ramune Kazlauskaite (LT)
28 Gustavsberg SSRK Västra Lesley Swigciski (GB)
SEPTEMBER   
-
 till sidans topp
     
1 torsdag Leeuwarden, Nederländerna  Euro Dog Show, Circuit Show Giuseppe Allesandra (IT) 
2 fredag Leeuwarden, NL  EUW-11 Euro Dog Show Masanori Fujimoto, tikar (MX)
Barbara Müller, hanar (CH)
3 Böda Sand Småland-Ölands Kennelklubb Mia Sandgren
4

Umeå

SSRK Västerbotten Zorica Salijevic
4 Västerås SSRK Bergslagen Ewa Nielsen
10 Sofiero Sydskånska Kennelklubben Jens Karlsson
11 Gimo Int. Uppsala Läns Kennelklubb Patric Ragnarson
17 Högbo Int. Gästriklands Kennelklubb Petra Junehall

18

Smedjebacken

SSRK Dalarna

Sara Nordin

25

Asarum Cocker Sydost Lea Bogers (NL)
       
OKTOBER   
-
 till sidans topp
     
8 Rönninge/Salem Stockholms Cockerklubb Tord Lundborg, kennel Line Sam
9 Sundsvall Int. Västernorrlands Kennelklubb Nina Karlsdotter
15 Västerås Club Show 2011 Annie Kettle, hanar, kennel Lujesa (GB)
Wilma Reid, tikar, kennel Shanaz (GB) 
29 Mjölby SSRK Östergötland  
29 Boden SSRK Norrbotten Jens Karlsson
NOVEMBER   
-
 till sidans topp
     
6 Växjö Int. Småland/Ölands Kennelklubb Leif Lehmann Jörgensen (DK)
12 Åstorp SSRK Södra Eva Liljekvist-Borg
19 Wången SSRK Jämtland/Härjedalen Jan Herngren
20 Wången SSRK Jämtland/Härjedalen Barbara Müller (CH)
DECEMBER   
-
 till sidans topp
     
11  Älvsjö Int. Hundmässa NordV-2011  Stockholms Kennelklubb David Shields (UK) 
+ Jan-Roger Sauge (NO) junior/veteran

Reservation för eventuella ändringar

"Tuva"

Honeywater's Eye Of The Beholder

Regler

Som allmän regel inför utställning gäller att valp under ett års ålder skall vara vaccinerad mot valpsjuka vid lägst tioveckors ålder. Vuxen hund ska vara vaccinerad vid lägst cirka ett års ålder och därefter får den senaste vaccinationen mot valpsjuka inte vara utförd för mer än fyra år sedan. Förstagångsvaccination skall vara gjord minst 14 dagar före tävlingsdagen.

Hund född 1997-01-01 eller senare skall vara ID-märkt för att få delta på officiell utställning, officiellt prov eller tävling. Detta gäller även blandraser och oregistrerade hundar. För svenskägd hund gäller att hundens ID-nummer skall vara registrerat hos Svenska Kennelklubben (SKK). ID-märkningen kan utgöras av tatuering eller microchip. Vid utställning anordnad av SKKs centralstyrelse eller SKK/länsklubb är arrangören skyldig att tillhandahålla microchipavläsare.

Hund får inte delta om den de senaste tre månaderna haft eller misstänkts ha haft valpsjuka, parvovirusinfektion eller kennelhosta, eller om den under den senaste månaden vistats tillsammans med hund som då var sjuk i någon av dessa sjukdomar. Hund får heller inte delta tidigare än två månader efter avslutad karantänsvistelse.

Deltagande hund får inte vara skadad eller sjuk. Den får inte heller vara påverkad på otillbörligt sätt, d v s den får inte vara utsatt för åtgärd som otillbörligt kan påverka utseende, prestation, reaktion eller yttring av skada eller sjukdom. Hundarna veterinärundersökt vid utställningsplatsens entré. Vanligen tillämpas stickprov vid dessa veternärkontroller. Samtliga deltagande hundar blir således inte undersökta.

Vid skada eller sjukdom som förhindrar deltagande och som uppstått efter anmälan till utställning kan anmälningsavgiften återbetalas mot uppvisande av veterinärintyg.

Hanhund som kastrerats genom operativt ingrepp äger rätt att deltaga med styrkande av intyg om att hunden efter sex månaders ålder, men före operation, haft normalt utvecklade och belägna testiklar. Kastrerad tik medges generell dispens för deltagande.

Hund vars päls, nos eller hud behandlats med ämne som förändrat dess färg eller struktur, får inte delta på utställning.

Utställare får inte annonsera med varken kennelnamn eller hundens namn under pågående bedömning. Kläder eller liknande som är märkta med kennel- eller hundnamn et c får inte bäras i ras- eller finalring under pågående bedömning.

Valpar under fyra månaders ålder får ej delta på prov, tävling eller utställning.

För information om fullständiga regler rörande utställning kan du titta på Svenska Kennelklubbens utställnings- och championatbestämmelser.
 

 
Here is a guide to some abbreviations:
BCC - Bitch Challenge Certificate
BIS - Best in Show
BOB - Best of Breed
BOS - Best Opposite Sex
BMP - Best Minor Puppy
BP - Best Puppy
BPB - Best Puppy Bitch
BPD - Best Puppy Dog
BPIB - Best Puppy in Breed
BPIS - Best Puppy in Show
BVA - British Veterinary Association
CC - (Kennel Club) Challenge Certificate
CH - Full Champion (ie a Show Champion which also has a working certificate)
CH SH - Championship Show
DCC - Dog Challenge Certificate
JW - (Kennel Club) Junior Warrant
KC - Kennel Club
RBIS - Reserve Best in Show
RBPIS - Reserve Best Puppy in Show
RCC - Reserve Challenge Certificate
SH CH - Show Champion

 

 

Nästa sida